Milyen (fajta) kutya legyen?
Ha a család megadta az engedélyt, hogy elgondolkodjunk a kutyatartáson, akkor jöhet a következő lépés. Még nagyon messze vagyunk attól, hogy valóban hozzunk a házhoz egy kutyát! Most még csak tovább gondolkodhatunk a témában. Megpróbáltuk a vőlegényemmel közösen, fejben összeszedni azokat a fajtákat, amiket közvetlenül ismerünk, vagy gyakran találkozunk velük. Ezekről a fajtákról nyilván könnyebb ítéletet mondani, mint azokról, amiket csak színes könyvekben nézegettünk. Nem is gondoltam volna, hogy ennyi fajtát jól ismerünk a környezetünkből, a lista a teljesség igénye nélkül: magyar vizsla, mopsz, rottweiler, pekingi palotapincsi, alaszkai malamut, jagd terrier, törpe uszkár, németjuhász, máltai selyemszőrű kutya, angol cocker spániel stb. Ezeket a fajtákat, ami családunk, vagy a nagyszülők és más rokonok, közvetlen szomszédok, vagy nagyon közeli barát-családok tartották. Így elmondhatjuk, hogy tényleg ismerjük a fajtákat. Ha tovább bővítenénk, a „honnan ismerjük” kört, akkor még rengeteg kutya felkerülne a listára.
Valaki azonnal tudja, milyen fajtát akar tartani, valakinek hosszabb folyamat mire megtalálja az igazit. Én mindkét csoportnak ajánlom a következő listák elkészítését, mert ha az álomfajta mégsem való nekünk, könnyebb fojtatni a kutatást. Ha felmerül, hogy legyen kutya a háznál szerintem minden embernek azonnal beugrik egy konkrét, vagy egy-két fajta, ami neki nagyon tetszik. Ez nálunk sem volt másképp. Fontosnak tartom, hogy tisztában legyünk az álom/rémálom fajtánkkal akkor is, ha keveréket, nem fajtatiszta kutyát szeretnénk a családba. Tudni kell, hogy mihez viszonyítsunk, milyen határok között mozoghatunk a választásnál. Sok olyan történetet olvastam vagy néztem különböző kutyás sorozatokban, ami azzal a mondattal kezdődött, hogy a „férjem, megalázónak tartja, hogy Fifit kell sétáltatni, mert ez a fajta olyan…” vagy „a feleségem retteg Buksitól és soha nem merte nevelni, mert a fajtára jellemző, hogy…..”. Elképzelhető, hogy olyan fajták is felkerülnek a listákra, amikre nem is számítunk a családtagjainktól, ezekkel jobb minél előbb tisztában lenni. A mi saját álom listánk:
-
Skót juhászkutya (Lassie) vagy más néven hosszúszőrű collie volt az első gondolatom. Kiskoromban az egyik ismerősünknél volt három kutya, amiből az egyik skót juhászkutya volt. Amikor hozzájuk mentünk, engem nem lehetett levakarni arról a kutyusról, és úgy tűnt ő is kedvel engem. Barátságos volt, engedelmes, szelíd és nagyon okos, és persze király(nő)i szépséghez méltó bunda jellemzi ezt a fajtát.
-
Border collie, hangzott erre szinte azonnal a válasz, a párom szájából. A szülői ház szomszédságában egy border collie lakott, aki lenyűgözte a vőlegényemet. Gyönyörű volt, játékos és vidámságot csempészet a mindennapokba.
A kiinduló fajták már megvannak. Rögtön ellenlistát is készítettünk, hogy lássuk melyek azok a fajták, amiket valamilyen oknál fogva mi nem szeretnénk tartani. Természetesen ezekkel a fajtákkal sincs semmi baj, tökéletes házi kedvenc lehet belőlük, és lehetnek egy család szeme fényei, csak nem a mi családunk számára. Bizonyára sokak számára, a mi „bárcsak” listánk a „kizárt” lista. Nálunk ezek a fajták kerültek kizárásra:
-
Pitbull
-
Dobermann
-
Masztiff (amerikai, tibeti, spanyol és bull egyaránt)
-
Basset hound
-
Yorkshire terrier
-
Csivava
Ezek közül négy fajta a közvetlen ismerősi/családi/baráti/szomszédi körben is megtalálható most is, vagy volt régebben. A tulajdonosaik egytől egyik imádják ezeket a fajtákat, és nem cserélnék le másra. Volt, hogy vigyáztunk rájuk, átjártunk etetni is őket, de ettől függetlenül nem csatlakozunk az őket tartók népes táborába.
Sokkal könnyebb a kizárt fajtákat felsorolni, szerintem mindenki számára. A több száz fajta közül, biztos mindenki megtalálja azokat, amik különösen szimpatikusak, meg azokat, amelyeket inkább más gazdik számára hagy meg. A következő és talán a legfontosabb kérdés, hogy melyik fajta illik a családunkba?!.... Természetesen a fenti listák a keresés, kutatás és tájékozódás után bővülnek, majd szép fokozatosan fogyni fognak. A saját listám változásáról, és a változás okairól, valamint a rangsorolásáról még további cikkek várhatók.