A kutya alapvető igényei
2014.07.31 14:10
Minden kutyának vannak alapvető igényei, és vannak a fajára, és az adott egyedre vonatkozó további igényeik, melyeket ki kell elégítenünk.
Az alapvető igények, sorrend nélkül:
- Etetni, itatni kell. Mint minden élőlénynek, a kutyának is táplálékra van szüksége. Gondolom ez nem újdonság s
enki számára. A kutya nem maradék-, és nem moslékevő, mindegy hogy nevezzük, a mi asztalunkról lekerült, nekünk már nem kellő ételek nem megfelelőek a kutya számára. Nem szabad keverni a Barf és Prey etetést a maradék odahajításával. A kutyának a Barf, a Prey etetés, vagy a jó minőségű kutyatáp kell.
- Ha már evett, ürítési igénye is biztos lesz. A kutyának biztosítani kell, megfelelő környezetet és helyet a dolga elvégzéséhez. Ez lehet a saját kertünkben, vagy az utcán. Utóbbi esetben illik (és kötelesség) felszedni a kutyagumit, és lehetőségeinkhez mérten ne engedjük aszfaltra, utakra, járdákra, gyerek homokozókba, játszótérre, lépcsőre és olyan helyekre végezni a dolgát, ahol mások beleléphetnek a felszedés utáni (ha van) „maradékba” vagy a vizeletbe. A kutya nevelésének egyébként sem tesz jót, ha engedjük, hogy megszokja, hogy ilyen helyeken végezheti a dolgát. (Kivétel, a kutyakiállítás kikészített homok használata.)
- Alvás. Ezzel nem sok teendőnk van, csak biztosítani kell számára, egy kényelmes, csendes, védett pihenőhelyet. Ezen a helyen a kutyát ne piszkáljuk, ha ide elvonul, lehetőségeinkhez képest mindig hagyjuk aludni. Nekik más a biológiai órájuk, mint nekünk. Ők nem alszanak éjjel egyhuzamban 8 órát, és nincsenek fent egész nap. Az alvás mértéke és periódusa szintén sok tényező függvénye.
- A kutyának mozgást kell biztosítani. Ennek mértéke erősen függ a kutya fajtájától, korától, egyedi igényeitől, ha van, munkájától stb. A fajtatiszta kutyák esetében tájékoztató adatokat könnyen találhatunk, hogy milyen mértékű lemozgatás szükséges a kutya számára.
- Védelem az időjárás ellen. A kutyának, csakúgy, mint az embernek szüksége van az időjárás elleni védelemre. A jól szellőző, naptól, csapadéktól és fagytól jól védett kutyaház minden esetben elengedhetetlen a kinti kutyák számára. A lakásban tartok kutyák egy része igényel kutyaruhát a téli mínuszokban. Egyes fajok nagyon érzékenyek a kinti időjárásra, mások kevésbé. Vannak kutyák, akik a hegyi mentéshez szükséges mínusz fokra lettek kitenyésztve (bernáthegyi), mások nyári meleget bírják nagyon jól. Léteznek olyan fajták is, amelyeket tilos kint tartani (kínai meztelen kutya), másikat egy rövid nyári séta alatt is kímélni kell (bulldog), és fokozottan kell rájuk figyelni.
- Szellemi lefárasztás. A kutyák erősen igénylik, hogy foglalkozzanak velük. Sokan megfeledkeznek arról, hogy a kutya más házi kedvencekkel eltérően igényli, hogy agyi tevékenységnek is kitegyék őket. Persze akadnak kevésbé szorgalmas diákok is, de a kutya tananyagban az „írás-olvasás”, megtanulása számukra is kötelező. Persze, nem szerencsés megállni az alapok elsajátítása után, hiszen a legtöbb kutya élvezi a tanulást, és a gazdájának is nagy örömet okoz, ha jól nevelt kedvenccel büszkélkedhet.
- Az egészség védelme. A kutya egészségének fenntartása kötelező. Mindent el kell követnünk annak érdekében, hogy kutyánk egészséges legyen. Van a megelőzés és a gyógyítás. A megelőzéshez hozzátartoznak az előbb felsorolt pontok, mindegyikének betartása. Ezen túl a kutyát rendszeresen oltatni kell, ezzel egy időben vagy ettől függetlenül rendszeresen látnia kell orvosnak. Figyelni kell a körmére, a fogaira és az adott fajtára fokozottan jellemző egészségügyi gondok elkerülésére, pl. ráncok tisztítása (mopsz), fülek pucolása (spánielek), szőr kefélése (hosszúszőrű collie), nyírása stb. Gondoskodnunk kell a kullancsvédelemről, akkor is, ha városban élünk. Ha a kutya a megszokottól eltérően, furcsán viselkedik vagy szemmel láthatóan beteg, azonnal forduljunk orvoshoz. A kutya eszközeit tartsuk tisztán ez különösen igaz, az etető és itató tálakra.
- Szabályok, korlátok felállítása, a kutya irányítása. A kutyát tanítani, nevelni (bizonyos mértékig) nem opcionális, hanem elvárás és kötelesség. A kutya igényein túl, az együttélés szabályainak betartatása a kutyával a kutya, a gazdája és a körülöttük élők érdeke is. Bizonyos határok felállítása sokkal könnyebbé, és békésebbé, boldogabbá teheti életünket. A folytonos elégedetlenség, csatározás a kutyával, a szomszédokkal és családtagokkal senkinek nem tesz jót. A kutyának tudni kell, hogy mit tehet, és mint nem. De nem elég, ha a kutya tudja mi a dolga, be is kell tartatni vele. Ez megmentheti az ő és mások életét is. A séta alatt is tudni kell irányítani a kutyát, nincs olyan, hogy menj és csinálj, amit akarsz, aztán majd visszajössz, ha úgy tetszik. A vendégekre felugráló kutyát le kell állítani, egy támadó kutyát meg kell fékezni stb.
- A család közelsége, szeretet. A kutya sokkal erősebben kötődik hozzánk mint egy hörcsög vagy egy aranyhal. Nekik szükségük van a családjuk (falkájuk) közelségére és szeretetére. A kutya akkor boldog, ha gazdái közelében lehet. Sokszor erről megfeledkeznek a kizárólag kinti tartás mellett döntő, kertes házban élők.
- Szocializáció, ingerek. A kutyát kell, hogy érjék új ingerek. Ez fokozottan igaz, a kölykökre, ettől lesznek, kiegyensúlyozott, nem félős felnőttek. A felnőttek esetében is szükséges, hogy a kutya mindennapjaiba csempésszünk egy kis izgalmat, újdonságot. A hátsó kertben, séta nélkül aszalódó kutyák, mind szenvednek. Képzeljük mi, hogy viselnénk, ha életünk hátralévő részét (vagy akár csak egy napot), négy, csupasz fal bámulával kellene töltenünk. Aki szerint ez nem probléma, ajánlom kipróbálásra. A kutyák is szeretnek közösségbe járni, nekik is fontos, hogy más kutyákkal találkozzanak, ne fosszuk meg őket ettől az élménytől. Ráadásul egy új ingerekkel találkozó kutya kevésbé rombol, és nem vesz fel egyéb rossz szokásokat, mint az ingerek és társaságot nélkülőző társai.
Ha az alapvető igényeket kielégítettük, akkor kell rátérni az adott fajta és az adott egyed igényeire.